Freono rūšys – koks naudojamas automobilio kondicionieriaus sistemoje?

Kuomet įjungiate kondicionierių karštą vasaros dieną – ar nepagalvojate iš kur atkeliauja šaltas oras į automobilio saloną? Iš dalies jis gaunamas iš freono esančio kondicionieriaus sistemoje. Kompresorius spaudžia freoną keisdamas jo temperatūrą  – oras „eidamas“ per atšaldytą garintuvą patenka į saloną atvėsintas.

SVARBU: skirtingi freonai negali būti maišomi! Jei nesate tikras, koks freonas jūsų automobilio sistemoje, pažiūrėkite automobilio vairuotojo vadove arba paprasčiausiai kreipkitės į tuo užsiimantį servisą. UAB Autoera servisas Šiauliuose turi naują įrangą, skirtą nustatyti, koks freonas šiuo metu jūsų automobilio sistemoje ir gali papildyti tinkamu freonu.

Tipas: R12 senasis ir uždraustas.

Daugelį metu R12 freonas buvo standartas ir visų labai mėgiamas dėl mažos kainos. Tačiau mokslininkai atskleidė, kad jis patekęs į orą iš dalies prisidėjo prie ozono sluoksnio ardymo. Todėl kai kur jis buvo net uždraustas. Jei vairuojate vadinamą old school automobilį – jame greičiausiai dar bus naudojamas R12 freonas. Tačiau jį galima pakeisti į naujesnį R134a tipą – tik prieš tai būtina išleisti iš sistemos senąjį – maišyti negalima!

Tipas: R134a – greičiausiai jis jūsų automobilyje yra šiuo metu.

Daugelyje automobilių visame pasaulyje šiomis dienomis naudojamas R134a freonas – kuris jus vėsina karštomis vasaros dienomis. Jis passirinktas dėl mažesnio degumo ir didesnio saugumo ir iš dalies draugiškesis aplinkai. Galima sakyti, kad automobiliuose pagamintuose po 1994 m. naudojamas R134a freonas. Draugiškesnis nereiškia, kad nėra kenksmingas – ypač pagal šių dienų standartus. Nustatyta, kad šis freonas turi šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Dėl šios priežasties Amerika nuo 2021 metų nebenaudos šio tipo freono.

Tipas: R1234yf naujausias

R1234yf freonas buvo pasirinktas pakeisti R134a freoną nuo 2021 metų. Kai kurie gamintojai jau perėjo prie naujojo tipo, kai kurie jau procese. Ne mažai automobilių nuo 2018 metų jau turi savo  sistemoje R1234yf freoną. Naujasis freonas labai panašus į R134a – tačiau turi vieną didžiulį skirtumą – žymiai greičiau „skyla“ patekęs į atmosferą – tai reiškia mažiau kenksmingas aplinkai bei mažiau prisideda prie globalinio atšilimo. Taip pat labai nesunku patobulinti kondicionieriaus sistemą, kurioje naudojamas R134a freoną ir pradėti naudoti R1234yf freoną.